Bożonarodzeniowe tradycje na świecie

data utworzenia: 6 grudzień 2018

Święta już tuż tuż. Gdzie się nie ruszysz, możesz dostrzec Mikołajów wesoło spoglądających na Ciebie ze sklepowych witryn, pięknie przystrojone choinki czy też migoczące kolorowe światełka. Już niebawem będziesz wyczekiwać pierwszej gwiazdki na niebie, by móc wspólnie z rodziną zasiąść do uroczystej kolacji, odpakujesz prezenty, jakie zostawił dla Ciebie Mikołaj i pośpiewasz kolędy… A jakie świąteczne zwyczaje panują w innych krajach? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić.

Włochy

Włosi rozpoczynają świętowanie Bożego Narodzenia już w…. pierwszą niedzielę Adwentu. Rynki i główne place w miastach zamieniają się kolorowe jarmarki świąteczne, a uliczki wypełnia głośna muzyka na przemian z gwarem kupujących. Choć w niektórych rodzinach ubiera się choinkę, o wiele popularniejszą tradycją jest tu budowanie szopki bożonarodzeniowej. W Rzymie na przykład, 24 grudnia uroczyście odsłaniana jest tradycyjna szopka na placu Świętego Piotra. Zwyczaj ten zapoczątkował papież Jan Paweł II w 1982 roku.

Meksyk

W Meksyku obchody Bożego Narodzenia zaczyna się już w połowie grudnia, w dzień Matki Boskiej z Guadalupe. Tego dnia ludzie całymi rodzinami udają się do centrów handlowych, by zakupić prezenty i ozdoby świąteczne. Na każdym kroku można wówczas natknąć się na tzw. "puestos", czyli stoiska z jedzeniem. Powszechnie przyjętą tradycją jest też dekorowanie domów oraz robienie lampionów z brązowych papierowych torebek, do których wstawia się świeczki. Takie cudeńka ozdabiają wówczas ulice i domy.

Szwecja

Szwedzi uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczynają już 13 grudnia, tj. w dniu Świętej Łucji. Tego dnia odbywają się malownicze pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami. Prezenty w Szwecji przynosi św. Mikołaj znany jako Jultomte zaraz po wigilijnej wieczerzy. Zgodnie z tradycją, jeśli do domu zawita tego dnia nieznajomy, osobę taką należy ugościć. 

Wielka Brytania

Nastrój świąteczny w Wielkiej Brytanii można poczuć już w listopadzie – już wtedy bożonarodzeniowe dekoracje ozdabiają witryny sklepowe, ulice i domy. Dla Brytyjczyków 24 grudnia jest zwyczajnym dniem powszednim. Świętowanie zaczynają oni dzień później – w Boże Narodzenie. Często spotykają się z rodzinami nie w domach, lecz w… restauracjach, a prezentów nie znajdują, jak my, pod choinką, lecz w skarpetach zawieszanych przy kominku.


 


Ostatnie wpisy

Nauka języka online

Już od dawna planujesz wrócić do nauki języka obcego. Ciągle jednak coś Ci wypada – a to nadgodziny w pracy, a to...

Zobacz więcej

Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia obchodzi się w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Choć opinie dotyczące tego...

Zobacz więcej

Problemy z wymową obcojęzycznych słów - zmora ucznia!

Wiele osób uczących się języka obcego doświadcza trudności, gdy przychodzi chwila prawdy i muszą się wypowiedzieć....

Zobacz więcej