50+ Faktów językowych, które Cię zaskoczą

Udostępnij:

Czy wiesz, że obecnie na świecie mówi się 7111 językami? Tak wynika z danych Ethnologue, który jest najbardziej obszernym katalogiem języków na świecie. Jednak liczba języków maleje każdego roku. Z 7 111 języków, ponad 90% jest używanych przez mniej niż 100 000 osób. Oznacza to, że mniej dominujące języki są bardziej narażone na spadek liczby w porównaniu z językami bardziej dominującymi.

Spośród wszystkich tych języków istnieją interesujące fakty, które mogą cię zaskoczyć

1. Istnieje język, którym posługuje się 8 osób
Czy możesz to sobie wyobrazić? Językiem Busuu posługuje się osiem osób na świecie! Jest to język południowych Bantoidów z Kamerunu. W 1986 roku mówiło nim 8 osób, a w 2005 roku 3 osoby.

2. W USA mówi się w ponad 300 językach

Stany Zjednoczone są uważane za jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Istnieje ogromna liczba unikalnych osadników tutaj, że mieli problem z wyborem języka urzędowego podczas tworzenia prawa przez kongres kontynentalny.

3. W USA nie ma języka urzędowego
Przy tak wielu językach w USA, nie ma języka urzędowego, niektórzy myślą, że jest to angielski, ale tak nie jest. Jest tak wielu osadników, którzy wprowadzają zamęt w oficjalnym języku, którego należy używać.

4. Języki mówione wymierają
Język wymiera, jeśli nie ma nikogo, kto by nim mówił lub nagrywał za pomocą pisemnych odmian. Dialekt wymiera i dziś istnieje 241 języków, które wymarły.

5. Połowa ludności świata posługuje się 23 językami
Ponad połowa światowej populacji posługuje się tylko 23 językami. To w porównaniu z ponad siedmioma tysiącami języków jest interesujące.

6. Połowa świata jest dwujęzyczna.
Przynajmniej więcej niż połowa światowej populacji mówi więcej niż jednym językiem.

7. Jeden kraj ma ponad 800 języków
Papua Nowa Gwinea jest krajem o największej liczbie języków na świecie. Ma 841 języków, ale przewiduje się, że 40 z nich wyginie, ponieważ mówi nimi tylko kilka osób.

8. Najczęściej tłumaczony dokument
Biblia jest najczęściej tłumaczonym dokumentem, tuż za nią plasuje się Pinokio. Biblia została przetłumaczona na 683 języki, a jej fragmenty na ponad 3000 języków.

9. Najstarszy język pisany
Sumeryjski jest najstarszym językiem pisanym datowanym na 3500 r. p.n.e., a następnie egipski datowany na 3300 r. p.n.e. Starochiński datuje się na 1250BC

10. Język miłości
Język francuski jest znany w dzisiejszym świecie jako język miłości. Nie tylko ze względu na akcent, ale Francja i Włochy są znane jako piękne miejsca miłości i zdarza się, że jest on najbardziej dominujący w tych krajach.

11. Najmniejszy alfabet
Język papuaski jest językiem Rotokas i znany jest z tego, że ma tylko 11 liter. To czyni go najmniejszym alfabetem.

12. Prawie wszystkie języki na świecie były pod wpływem innego języka.
To wszystko dzięki różnorodności i imigracji ludzi w różnych miejscach na świecie.

13. Baskijski jest jedynym językiem na świecie, który nie ma związku z żadnym innym językiem.
Mówi się nim w górach pomiędzy Hiszpanią a Francją, a tutejsi ludzie nie wychodzili zbyt często na zewnątrz, stąd izolacja języka.

14. Najwięcej języków urzędowych
Podczas gdy USA szczyci się tym, że nie ma żadnego języka urzędowego, RPA jest znane z tego, że ma najwięcej języków urzędowych, bo aż 11. Wszystko to dzięki różnorodności kraju i ich kultury.

15. Najczęściej używany język
Chiński mandaryński jest najczęściej używanym językiem na świecie z ponad 1,3 miliarda użytkowników. Są to jednak bardziej rodzimi użytkownicy, a język nie jest dobrze przyjęty na świecie.

16. Język wojny
Jednym z najpiękniejszych języków do nauki jest rosyjski. Jest on również uważany przez większość ludzi za język wojny. Nie wiedzieć czemu, ale mówi się, że przeciętny Rosjanin jest zawsze zły, a języki nie poprawiają im nastroju.

17. Najbardziej dominujący język
Chociaż nie jest to najczęściej używany język na świecie, to angielski jest najbardziej dominującym językiem. Jest on dobrze przyjęty i zaadoptowany na świecie, wielu ludzi uważa go za łatwy do nauczenia się i jest on językiem urzędowym w większości krajów.

18. Podziękuj imperium brytyjskiemu i iPhone'owi
Dominacja i różnorodne cechy języka angielskiego są zasługą iPhone'a i imperium brytyjskiego. Anglia miała tak wiele terytoriów i kolonii, że nie mieli innej opcji niż przyjęcie języka.

19. Oficjalny język lotnictwa
Czy w ogóle wiedziałeś, że coś takiego istnieje? Jest to język podróży samolotem i tak się składa, że jest to język angielski, co dodatkowo zwiększa jego dominację na świecie. Wszędzie na świecie pilot i jego załoga znają angielski.

20. Najdłuższy alfabet
Język kambodżański ma najdłuższy alfabet z ponad 73 znakami. Jest to również jeden z najtrudniejszych języków do samodzielnej nauki.

21. Język symboli
Zamiast alfabetu, chiński język mandaryński składa się z symboli. Reprezentują one różne litery i są zapisywane w różny sposób. Większość ludzi zakłada, że są one rysowane, a nie pisane.

22. Najtrudniejszy język do nauki
Chiński mandaryński jest uważany za najtrudniejszy język do nauki na świecie. Wszystko dzięki brakowi alfabetu. Zamiast nich są symbole i szacuje się, że przeciętny chiński mieszkaniec zna ponad 8000 symboli, podczas gdy Ty musisz znać ponad 3000 symboli, aby przeczytać gazetę.

23. Alfabet jest grecki
Alfabet to angielskie słowo wywodzące się z języka greckiego. Pierwsze dwie litery greckiego alfabetu to alfa i beta, które z kolei tworzą słowo alfabet.

słownik

24. Pierwszy język drukowany
Pierwszym językiem, który został wydrukowany był język niemiecki. Nie był to pierwszy język, który został napisany, ale wydrukowany na książce.

25. Najpopularniejsze języki
Angielski i francuski to dwa najpopularniejsze języki używane w Internecie. Te dwa języki są nauczane w każdym kraju na świecie, a niektóre z tych krajów przyjęły jeden z nich jako oficjalny język narodowy.

26. Zastaw śmierci
Na język angielski duży wpływ miały inne języki. Słowo hipoteka oznacza po francusku zastaw na wypadek śmierci.

27. Nigeria ma więcej osób mówiących po angielsku niż Wielka Brytania
Afryka jest jednym z kontynentów, gdzie język angielski jest dobrze przyjęty. Nigeria ma około 90 milionów użytkowników języka angielskiego w porównaniu z Wielką Brytanią, która ma około 60 milionów.

28. Dialekty języka angielskiego
Czy wiesz, że w samych Stanach Zjednoczonych istnieją ponad 24 dialekty języka angielskiego? Native speaker może Ci powiedzieć, że ludzie z Nowego Jorku, Kalifornii, Bostonu i innych miejsc brzmią inaczej.

29. Język angielski dominuje nawet w świecie cyfrowym
Spośród informacji przechowywanych przez komputery na świecie 80% jest w języku angielskim.

30. Najszybszy język mówiony
Osoby posługujące się językiem japońskim mówią szybciej niż jakimkolwiek innym językiem, podczas gdy osoby posługujące się językiem mandaryńskim mówią wolniej.

31. Japoński i chiński nie są spokrewnione
Tak jak różne języki są pod wpływem innych, tak japoński i chiński nie są w żaden sposób spokrewnione. Japoński nie jest spokrewniony bezpośrednio z żadnym innym językiem, ale systemy pisma są podobne, ale nie takie same.

32. Angielski nie ma instytucji przewodniej
Spośród dziesięciu najczęściej używanych języków, angielski jest jedynym językiem, w którym nie ma instytucji wyznaczającej standardy językowe. Eksperci mogą dyktować zasady językowe, ale nie mają decydującej władzy.

33. Angielski jest najbardziej rozwijającym się językiem
Każdego roku do słownika języka angielskiego dodaje się prawie 4000 nowych słów. Jest to wynikiem zróżnicowania języka i technologii, która doprowadziła do zastąpienia starszych słów.

34. Angielski ma najkrótsze poprawne gramatycznie zdanie
GO! Jest to polecenie lub zdanie, które instruuje ludzi, aby coś zrobili. Tutaj temat nie jest pisany ani mówiony, a jedynie rozumiany.

35. Angielska i brytyjska rodzina królewska mają motto
Zaskakująco, to motto nie jest napisane po angielsku, a przecież ci dwaj są matką języka angielskiego. Dewiza jest napisana po francusku. Motto Orderu Podwiązki, który jest trzecim najbardziej prestiżowym odznaczeniem w Wielkiej Brytanii, jest również napisane po francusku.

36. Język angielski nie powstał w Anglii
Mimo że Anglia jest krajem, w którym powstał język angielski, sam język wywodzi się z Niemiec od Anglików, którzy byli ludem zamieszkującym zachodnie wybrzeże Niemiec.

37. Azja ma najwięcej języków
W Azji używa się ponad 2300 języków, tuż za nią plasuje się Afryka z 2138 językami. Zaskakująco, Europa ma najmniej języków, bo tylko 286.

38. Angielski alfabet staje się coraz mniejszy
Z biegiem lat, angielski alfabet stał się mniejszy. Kiedyś miał 28 liter, teraz ma 26.

39. Słowa-widma
Słownik angielski miał słowo-widmo, 'dord', które pojawiało się w słowniku przez ponad 7 lat, zanim zostało zauważone i usunięte.

40. Istnieje ponad 200 fałszywych języków
Są to języki wymyślone z książek, telewizji lub filmu. Klingon jest jednym z tych języków.

41. W USA mówi się ponad 300 językami
Podczas gdy Stany Zjednoczone nie mają języka urzędowego, to mają ponad 300 języków, co sprawia, że wymyślenie jednego języka urzędowego jest zniechęcające.

42. Włoski nie jest oficjalnym językiem Włoch
Jako język urzędowy wybrali dialekt znany jako florencki. Większość regionów mówi swoimi własnymi dialektami.

43. Kinszasa jest drugim co do wielkości miastem francuskojęzycznym
Największym francuskojęzycznym miastem jest Paryż, a tuż za nim Kinszasa, stolica Konga.

44. Niemiecki ma trzy płci
Podczas gdy większość języków ma albo rodzaj żeński albo męski, niemiecki ma rodzaj żeński, męski i nijaki.

45. Angielski jest odmianą francuskiego
Powodem jest to, że 30% angielskich słów pochodzi z języka francuskiego.

46. Półmózg
Kiedy mówisz i rozumiesz język angielski, używasz tylko lewej strony mózgu, podczas gdy kiedy to samo dotyczy Chin, używasz obu stron mózgu.

47. Pierwszy język w przestrzeni kosmicznej
Rosyjski był pierwszym językiem, który był używany w przestrzeni kosmicznej, a nie angielski, jak wielu ludzi uważa.

48. Najwięcej słów
Język angielski ma najwięcej słów, bo ponad 250 000.

48. Korea Północna i Korea Południowa mówią różnymi językami.
Były oddzielone od siebie tak długo, że mają różne zasady gramatyczne i słownictwo.

49. W Londynie jest ponad 300 osób mówiących różnymi językami.
Każdy ma duże szanse znaleźć tutaj kogoś, kto mówi w jego języku.

50 Papież rozumie wiele języków
Nie jestem pewien, w ilu językach papież potrafi mówić, ale tweetuje w dziewięciu językach. Najwięcej zwolenników ma konto hiszpańskie.

51. Woda i powietrze
Czy wiesz, że w języku indonezyjskim "air" oznacza "wodę"?