Jakim językiem mówi Szwajcaria?

Udostępnij:

Dla ludzi w większości krajów to pytanie jest łatwe. Jednak, gdy dotrzesz do Szwajcarii, sprawy trochę się komplikują i trzeba trochę wyjaśnić. W Szwajcarii pytanie powinno brzmieć: jakimi językami mówi ten kraj. Już to jest wskazówką, że w Szwajcarii jest więcej niż jeden język. Jest to jeden z krajów na świecie, w którym nie ma jednego języka jako języka urzędowego.

Szwajcaria jest jednym z krajów słynących z najwyższej jakości życia, przyjaznego dla środowiska wyglądu zewnętrznego i doskonałej infrastruktury. Tajemnica ich sukcesu może wynikać z ich poziomu różnorodności. Harmonia kraju jest również na najwyższym poziomie, co dodatkowo przyczynia się do ich sukcesu. Chociaż może nie jest to najbardziej zróżnicowane hrabstwo na świecie, jest to jeden z krajów, który najbardziej przyjął różnorodność i harmonię.

Szwajcaria ma cztery języki urzędowe. Nie dwa czy trzy, ale cztery. Cztery języki urzędowe w Szwajcarii to francuski, niemiecki, włoski i romański. Wszystkie te cztery języki są używane w różnych regionach kraju. Dzięki ich różnorodności, kraj ten tak dobrze przyjął te języki i połączył je z innymi, tworząc bardzo społeczne i zróżnicowane społeczności. Ze względu na te cztery języki, jest to wymarzony kraj do studiowania dla studentów z zagranicy. Programy uniwersyteckie w tym kraju są oferowane w tych czterech językach, a ludzie porozumiewają się za ich pomocą. To sprawia, że komunikacja w tym kraju jest o wiele łatwiejsza. Zawsze możesz znaleźć osobę, która rozumie Twój język.

Przyjrzyjmy się bliżej regionom, w których mówi się każdym z tych języków.

Niemiecki

Szwajcarski niemiecki jest najbardziej rozpowszechnionym z czterech języków w Szwajcarii. Posługuje się nim nieco ponad 60% całej populacji. Szwajcarski niemiecki nazywany również Schwyzerdütsch przez miejscowych jest kombinacją dialektów alemańskich, które nie są już używane w Austrii i Niemczech.

Szwajcarski niemiecki jest powszechnie używany we wschodniej, środkowej i północnej części kraju. Jest to podstawowy język w Szwajcarii, ale nie jest to standardowy niemiecki. Wiesz, że standardowy niemiecki jest używany w oficjalnej korespondencji, w gazetach i w książkach? To sprawia, że język ten jest nieco łatwiejszy w porównaniu do szwajcarskiego dialektu niemieckiego.

Szwajcarski niemiecki jest jak jeden skomplikowany posiłek serwowany tylko przez ludzi w Szwajcarii, którzy mówią tym językiem. Jest to zbiór dialektów alemańskich, jak już wspomnieliśmy, ale doprawiony dużą ilością francuskich frazesów i wyrażeń. Jako międzynarodowy student lub osoba posługująca się językiem niemieckim, znajdziesz te same słowa w dialektach używanych w Bazylei, Bernie czy Zurychu. Jednak nie musisz się tym martwić. Zawsze możesz poprosić o wyjaśnienie od miejscowych, gdy masz wątpliwości.

Szwajcarski francuski

Francuski jest drugim najczęściej używanym językiem w Szwajcarii. Jest on używany głównie w zachodniej części kraju, gdzie posługuje się nim około 20% ludności. Jeśli podróżujesz do Szwajcarii i planujesz podróż do miast takich jak Lozanna lub słynna Genewa, lepiej przynieś francuską grę. Są to jedne z najbardziej popularnych miejsc w kraju i są one w całości francuskojęzyczne. Ale wtedy ktoś mógłby zapytać, jeśli niemiecki używany w kraju nie jest tym samym dialektem co standardowy niemiecki, co z francuskim?

Szwajcarski francuski, jak większość ludzi go nazywa, różni się od standardowego francuskiego. Różnice są jednak mniej widoczne w porównaniu z niemieckim szwajcarskim i standardowym niemieckim. Istnieje różnica w słownictwie i wyrażeniach, ale szwajcarski francuski nie sprawi mówcy zbyt wiele kłopotów, jeśli jest on dobry w standardowym francuskim. W przeciwieństwie do szwajcarskiego niemieckiego, różnice we francuskim i szwajcarskim francuskim są przyjemne i zabawne dla obcokrajowców do nauki.

Jeśli coś można powiedzieć o szwajcarskim francuskim, to to, że język ten jest zabawny do nauki i mówienia w porównaniu do standardowego francuskiego. Niektóre z tych słów i zwrotów, z którymi zmagasz się w standardowym francuskim, nie istnieją w szwajcarskim francuskim.

Niektórzy ludzie, zwłaszcza francuskojęzyczni, twierdzą, że szwajcarski francuski brzmi znacznie wolniej, ponieważ ma dłuższe samogłoski. Jest to doskonała wiadomość dla użytkowników standardowego francuskiego, którzy znajdą go łatwiej rozmawiać z mieszkańcami w obszarach francuskojęzycznych.

Szwajcarski włoski

Język włoski jest używany w południowej Graubenii i w kantonie Ticino. Jest to część Szwajcarii, która cieszy się szczególną mieszanką kultury włoskiej i szwajcarskiej. Język ten jest historycznie znany jako lombardzki i jest używany przez około 350.000 osób w Szwajcarii. Język jest pod wpływem francuskiego i niemieckiego i niektóre z tych różnic są mylące, zwłaszcza jeśli mówisz lub studiujesz standardowy włoski. Nie martw się jednak, dialekt może być inny, ale i tak będziesz w stanie porozumieć się z mieszkańcami.

szwajcaria

Zapożyczenia z języka niemieckiego i francuskiego sprawiają, że język jest trudniejszy, ale nie różni się tak bardzo od standardowego włoskiego. Szwajcarski włoski wyróżnia się od standardowego włoskiego obecnością "calques", które są zwrotami czytanymi jak dosłowne tłumaczenie słowo w słowo z niemieckiego i francuskiego.

Romansh

Jest to najmniejszy język narodowy w Szwajcarii, który został oficjalnie uznany w 1996 roku. W języku tym mówi tylko 37 000 osób i jest on często pomijany przez międzynarodowych podróżników. Jednakże, język ten jest uznawany za język urzędowy w południowo-wschodnim kantonie (Gryzonia). Tutaj język ten jest używany jako środek edukacji i zarządzania, a także cieszy się całkiem dobrym doświadczeniem jako język społeczności.

Język ten był używany w niektórych dolinach Graubünden od stuleci, zanim został uznany za język narodowy aż do 1996 roku. Dzisiaj język ten jest określany jako język romański, który ma dużą część swojej składni zapożyczonej z języka niemieckiego. Większość społeczności mówiącej w języku romansz zaczyna naukę niemieckiego w przedszkolu, co ułatwia im mówienie bez francuskiego lub włoskiego akcentu.

Szwajcaria ma kantony dwujęzyczne i jednojęzyczne. 22 kantony mają jeden język urzędowy, mimo że istnieją cztery języki urzędowe. Niektóre z dwujęzycznych kantonów to Fryburg, Berno i Valais. W kraju używa się języka angielskiego jako wspólnego języka biznesu. Kanton Zurych jest w trakcie dyskusji, czy wprowadzić angielski jako pierwszy język, ponieważ jest on używany jako podstawowy język biznesu w kraju.