Hollywood

data utworzenia: 9 kwiecień 2019

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz Stany Zjednoczone Ameryki? Zaczynasz wymieniać: Statua Wolności, amerykański sen, kino…A gdy pomyślisz o filmach oczom Twojej wyobraźni automatycznie ukazuje się ON… długi na 110 metrów i wysoki na 14 metrów… napis HOLLYWOOD!

Mało kto wie, że litery, zaprojektowane przez Thomas Fiska Goffa, ustawiono w 1923 roku na zboczu góry Lee w Los Angeles jako reklamę osiedla mieszkaniowego „Hollywoodland”, które budowano nieopodal. Tak też początkowo brzmiał ten napis w swojej pełnej wersji.

Z czasem jednak litery te przestały reklamować nieruchomość, a stały się na dobre symbolem amerykańskiego przemysłu filmowego. Co ciekawe, nie miało już większego znaczenia to, czy dany film powstał właśnie tu czy też w innej części kraju.

Znak Hollywood niestety często pada ofiarą wandalizmów - ludzi kusi to jak wiele osób może dostrzec ich (wątpliwe) dzieło.

Dwa razy w historii zdarzyło się też, że w ramach „żartu” zamieniono litery „o” w napisie na „e” dzięki czemu „Hollywood” zamieniono” na „Hollyweed” (podczas, gdy „wood” oznacza drzewo lub drewno, „weed” jest już potocznym określeniem marihuany).

Ze znakiem Hollywood wiąże się też bardzo przykra historia – w 1932 roku brytyjska aktorka teatralna i filmowa Millicent Lilian „Peg” Entwistle popełniła samobójstwo, skacząc z litery „H”.

Kilka lat temu padła propozycja, by znak zburzyć, a w jego miejscu zbudować luksusowe osiedla mieszkalne. Na szczęście amerykańskim celebrytom takim jak Tom Hanks, Steven Spielberg czy też Arnold Schwarzenegger udało się zebrać kwotę 12,5 mln. dolarów, co pozwoliło im wykupić sporny teren, a tym samym zachować napis.

Obecnie góra Lee pozostaje miejscem bardzo często odwiedzanym przez turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć legendarny już napis.


Ostatnie wpisy

Egzamin English for Business - dla kogo?

Egzamin English for Business należy do najczęściej wybieranych egzaminów z LCCI i jest skierowany do osób, które chcą...

Zobacz więcej

Na jaki kurs zdecydować się latem?

Przyszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem – dni są długie i słoneczne, grube, puchowe kurtki od...

Zobacz więcej

EAP, czyli czy warto inwestować w kurs angielskiego akademickiego?

Kursów językowych jest naprawdę wiele; szkoły językowe wręcz prześcigają się w coraz to nowych ofertach zajęć, by...

Zobacz więcej