Najczęstsze błędy popełniane w nauce języka obcego

data utworzenia: 14 luty 2019

Uczysz się już od dawna języka obcego, ale niestety nie widzisz żadnych postępów? Czujesz, jakbyś kręcił się w miejscu? Przeczytaj jakie błędy najczęściej popełniamy ucząc się jezyka.

ZAPISYWANIE WYMOWY

Pamiętasz, gdy uczyłeś się nowych słówek, a ich pisownia nijak się miała do ich prawidłowej wymowy? Co wtedy robiłeś? Czy byłeś w grupie tych dzieciaków które starały się zapisać wymowę używając liter, które oznaczają dźwięki w swoim własnym języku? Czy zapisy takie jak „aj law ju”, „szop” czy „destinejszyn” brzmią znajomo?

UWAGA! Staraj się unikać takich praktyk. Pamiętaj, że w nie każdym języku występują dokładnie takie same dźwięki, przez co możesz utrwalać sobie w nieprawidłową wymowę. Jak się więc ratować? Gdy natkniesz się na nowy, nieznany termin, sprawdź jego wymowę w słowniku internetowym, odtwórz kilkukrotnie nagranie i powtarzaj słowo po lektorze.

KALKI JĘZYKOWE

Zupełnie naturalnym zjawiskiem w nauce języka obcego jest podświadome posługiwanie się normami rządzącymi naszym językiem rodzimym. Zamieniamy na przykład słowa w kolokacjach na takie, jakie funkcjonują w naszej mowie ojczystej. Zamiast powiedzieć „it makes sense” użyjemy czasownika „have”, bo przecież po polsku mówimy, że coś „ma sens”, a nie go robi. Analogicznie dzieje się też w przypadku zagadnień gramatycznych. Nie jeden Polak będzie dodawać przyimek „about” do czasownika „mention” oznaczającego wspominać, bo przecież w języku polskim wspominamy O czymś właśnie.

JAK TEMU ZARADZIĆ? Pamiętaj, aby ucząc się nowych terminów zwracać uwagę na to z jakimi przyimkami się łączą i jak zmienia się znaczenie w zależności od słowa, z którym występują. Warto też tworzyć zdania z nowopoznanymi słówkami, aby utrwalić sobie ich poprawną formę.

BRAK SYSTEMATYCZNOŚCI

Niestety wśród wielu osób wciąż panuje przekonanie, jakoby do nauki języka obcego wystarczy usiąść raz na jakiś czas, dajmy na to raz na tydzień (choć dla wielu to i tak jest niezła częstotliwość). Tymczasem nic bardziej mylnego! W procesie akwizycji językowej niezwykle ważna jest systematyczność. Co ważne, wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie, CODZIENNIE, aby dostrzec efekty swojej pracy.


Ostatnie wpisy

Hollywood

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz Stany Zjednoczone Ameryki? Zaczynasz wymieniać: Statua Wolności, amerykański sen,...

Zobacz więcej

EAP, czyli czy warto inwestować w kurs angielskiego akademickiego?

Kursów językowych jest naprawdę wiele; szkoły językowe wręcz prześcigają się w coraz to nowych ofertach zajęć, by...

Zobacz więcej

Jakim typem ucznia jesteś?

Planujesz naukę języka obcego. Masz jednak wrażenie, że Twoja dotychczasowa przygoda z rozmaitymi kursami językowymi nie...

Zobacz więcej