Nowy Rok, nowy JA - jak połączyć naukę języka obcego z podróżami

data utworzenia: 8 styczeń 2020

Początek roku to niewątpliwie czas postanowień, planów i decyzji. Zdrowy styl życia, zmiana pracy, czy też lepsza organizacja czasu to tylko niektóre z nich. Jeśli w tym sezonie na Twojej liście zadań znalazły się podróże zagraniczne i nauka języka obcego, warto połączyć te dwa elementy. Jak to zrobić?

Zbieraj mapki, ulotki i gazetki

Na samą myśl o zbędnej makulaturze piętrzącej się w domu włos jeży Ci się na głowie? Dbasz przecież o to, by po zapoznaniu się z treścią informacji o aktualnych ofertach specjalnych pozbyć się sklepowej broszurki, unikasz też brania ulotek na ulicy…. Tymczasem będąc zagranicą warto jest przyjrzeć się dokładniej tego typu materiałom, jest to bowiem doskonały… materiał językowy! Nie ma chyba bardziej aktualnego źródła wiedzy, które pozwalałoby na poznawanie języka, którym najczęściej posługują się rodzimi użytkownicy języka! Nie wyrzucaj więc ulotki z muzeum czy też np. mapki miasta, lecz dogłębnie je analizuj!

Szukaj możliwości komunikowania się w języku obcym!

Nawet, jeśli rozpocząłeś swoją przygodę z danym językiem stosunkowo niedawno, nie bój się w nim rozmawiać. I tak, potwierdzamy, to wcale nie jest niemożliwe. Możesz np. zapytać przypadkowo napotkane na drodze osoby o wskazówki jak dotrzeć do danego miejsca, poprosić kelnera, aby opowiedział Ci o daniu dnia czy też dowiedzieć się ile kosztuje wybrany produkt w sklepie. Ważne jest, byś skutecznie przełamywał lęk przed wypowiadaniem się w języku obcym. Pamiętaj, lokalnych mieszkańców ucieszy nawet kilka słów, jakie padną z ust cudzoziemca!

Osłuchuj się z językiem

…mimo, że nie rozumiesz jeszcze wszystkiego! Możesz na przykład wybrać się w tym celu do teatru. Choć nie wszystko będzie dla Ciebie jasne, będziesz mieć okazję nie tylko do osłuchania się z językiem, ale i do dowiedzenia się czegoś o kulturze całego kraju – poznasz tutejszych aktorów, zobaczysz jakie sztuki cieszą się obecnie popularnością, jakie panują trendy itp.

Staraj się łączyć przyjemne z pożytecznym – poznawaj ludzi, zwyczaje i tradycje, smakuj regionalnych potraw i ucz się języka przez kulturę.


Ostatnie wpisy

Skąd się wziął Boxing Day?

Zastanawialiście się kiedyś czym jest „Boxing Day”, co oznacza i skąd wzięła się ta niecodzienna nazwa? Czym...

Zobacz więcej

Pierwsze Święto Dziękczynienia

Dziś miliony Amerykanów zasiądą wspólnie do stołu, aby razem ze swoimi bliskim spożyć kolację z okazji Dnia...

Zobacz więcej

Egzamin English for Business - dla kogo?

Egzamin English for Business należy do najczęściej wybieranych egzaminów z LCCI i jest skierowany do osób, które chcą...

Zobacz więcej