Odkurzanie czas zacząć, czyli jak przypomnieć sobie język po długiej przerwie

data utworzenia: 8 październik 2018

Niby już za tydzień weźmiesz się za siebie, ale… tak mówisz już od kilku miesięcy? A może nie pamiętasz już kiedy ostatni raz wyszedłeś z biura planowo, bez konieczności ślęczenia nad stosem niedokończonych raportów? Powody, dla których robimy sobie przerwę w nauce języka obcego jest wiele. Gdy wreszcie udaje się nam wygospodarować czas na kurs, nierzadko okazuje się, że jest to bolesny powrót do rzeczywistości.
„Mam to na końcu języka!”, „Pamiętam, że kiedyś się tego uczyłem….”, „Jak to było…” – brzmi znajomo? 

Dlaczego zapominamy?
Języki obce można porównać do ogrodu – jeśli je pielęgnujemy, szybko się rozwijają i kwitną; gdy zaś przestajemy o nie dbać, zaczynają powoli więdnąć. W sytuacji gdy nie używaliśmy języka przez jakiś czas, trudność w jego użyciu nie powinna być zaskoczeniem.

Co dalej?                         
Gdy natkniemy się na taką barierę na pewno nie należy panikować, sytuacja nie jest zazwyczaj tak dramatyczna jakby się mogło wydawać. Wakacje to przecież nie wieczność, a my posiadamy już tę wiedzę, naszym zadaniem pozostaje ją jedynie odkopać.

Warto zacząć od powtórzenia sobie podstaw gramatyki. W tym celu można prześledzić raz jeszcze swoje notatki skupiając się na problematycznych zagadnieniach lub też ponownie przerobić wybrane ćwiczenia.
Przejrzyjcie też słownictwo! Istnieje przecież całe zatrzęsienie sprawdzonych technik zapamiętywania nowo poznanych terminów, z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Dobrym sposobem na odświeżenie wiedzy jest też otoczenie się językiem. Wcale nie trzeba w tym celu wyjeżdżać zagranicę, do dyspozycji mamy bowiem cały wachlarz rozwiązań na każdą kieszeń!
Muzyka jest całym Waszym życiem? Słuchajcie piosenek zagranicznych wykonawców! Macie ochotę odpocząć po ciężkim dniu i zrobić sobie kino domowe? Nic prostszego! Zamiast wersji z lektorem zdecydujcie się jednak na film z napisami lub w oryginale. Chcecie być na bieżąco z wydarzeniami na świecie? Wybierzcie wiadomości na zagranicznym kanale telewizyjnym.

Skupcie się na tematach, które naprawdę Was interesują. Jeśli propagujecie zdrowy tryb życia i szukacie kuchennych inspiracji, zajrzyjcie na bloga z przepisami w języku obcym. Jeśli natomiast kochacie zwiedzać świat posłuchajcie podcastów podróżniczych w języku, którego się uczycie. Może nie tylko pozwoli Wam to odświeżyć wiedzę ale i zachęci do kolejnych ekspedycji w nieznane?

Pamiętajcie, że najtrudniej jest się wdrożyć na nowo. Gdy zrobicie już pierwszy krok, kolejne przyjdą Wam o wiele łatwiej. Nie ma więc na co czekać! Pora zakasać rękawy, sprawdzić naszą ofertę i... do dzieła!
 


Ostatnie wpisy

Najczęstsze błędy popełniane w nauce języka obcego

Uczysz się już od dawna języka obcego, ale niestety nie widzisz żadnych postępów? Czujesz, jakbyś kręcił się w...

Zobacz więcej

Bożonarodzeniowe tradycje na świecie

Święta już tuż tuż. Gdzie się nie ruszysz, możesz dostrzec Mikołajów wesoło spoglądających na Ciebie ze sklepowych...

Zobacz więcej

Nauka języka online

Już od dawna planujesz wrócić do nauki języka obcego. Ciągle jednak coś Ci wypada – a to nadgodziny w pracy, a to...

Zobacz więcej