Pierwsze Święto Dziękczynienia

data utworzenia: 28 listopad 2019

Dziś miliony Amerykanów zasiądą wspólnie do stołu, aby razem ze swoimi bliskim spożyć kolację z okazji Dnia Dziękczynienia. A jakie były początki tego święta?

We wrześniu 1620 roku mały statek o nazwie „Mayflower” wyruszył z portu w Plymouth, w Anglii. Na jego pokładzie znajdowało się 102 pasażerów – religijnych separatystów poszukujących nowego domu, a zarazem miejsca, gdzie mogliby swobodnie praktykować swoją religię oraz wielu indywidualistów, których skusiła wizja lepszego życia w dostatku i możliwość posiadania ziemi.

Po długiej i niezwykle ciężkiej, trwającej 66 dni, przeprawie przez ocean, zacumowali w okolicach Cape Cod, o wiele za daleko, niż pierwotnie planowali. Miesiąc później „Mayflower” dotarł do Zatoki Massachusetts, gdzie pielgrzymi zaczęli się osiedlać. Podczas pierwszej, niezwykle ostrej zimy, większość kolonistów pozostała jednak na pokładzie statku, gdzie zmagała się z różnymi chorobami zakaźnymi, jakich wcześniej nie znała. Zaledwie połowa pasażerów „Mayflower” dotrwała do wiosny, a w marcu wszyscy już przenieśli się na ląd.

Odwiedził ich Indianin z plemienia Abenaki, a po kilku dniach powrócił ze Squanto, Indianinem z plemienia Patuxet. Squanto nauczył osłabionych chorobami i niedożywieniem pielgrzymów jak należy hodować kukurydzę, uzyskiwać sok z liści klonowych, łapać ryby, czy też unikać trujących roślin. Pomógł im też zawrzeć pakt z Indianami z plemienia Wampanoag, który przetrwał ponad 50 lat i pozostaje, niestety jednym z nielicznych przykładów zgody i harmonii panującej między osadnikami z Europy a Indianami.

W listopadzie 1621 roku, po pierwszych udanych żniwach, gubernator William Bradford zorganizował uroczystą ucztę, na którą zaprosił swoich indiańskich sojuszników, w tym Massasoit, przywódcę plemienia Wampanoag. Obecnie znane jako Święto Dziękczynienia, wydarzenie trwało trzy dni.


Ostatnie wpisy

Nowy Rok, nowy JA - jak połączyć naukę języka obcego z podróżami

Początek roku to niewątpliwie czas postanowień, planów i decyzji. Zdrowy styl życia, zmiana pracy, czy też lepsza...

Zobacz więcej

Skąd się wziął Boxing Day?

Zastanawialiście się kiedyś czym jest „Boxing Day”, co oznacza i skąd wzięła się ta niecodzienna nazwa? Czym...

Zobacz więcej

Egzamin English for Business - dla kogo?

Egzamin English for Business należy do najczęściej wybieranych egzaminów z LCCI i jest skierowany do osób, które chcą...

Zobacz więcej