Skąd się wziął Boxing Day?

data utworzenia: 10 grudzień 2019

Zastanawialiście się kiedyś czym jest „Boxing Day”, co oznacza i skąd wzięła się ta niecodzienna nazwa?

Czym jest Boxing Day?

Od razu spieszymy z wyjaśnieniem – nazwa ta nie ma nic wspólnego z boksem (ang. „boxing” – boks). Boxing Day jest świętem bankowym obchodzonym pod koniec grudnia. To czas, by spotkać się rodziną i przyjaciółmi i dojeść resztki świątecznych potraw. Początki tego dnia są jednak mocno przesiąknięte historią i tradycją.

Skąd wzięła się nazwa Boxing Day?

Istnieje kilka wersji odpowiedzi na to pytanie. Według niektórych, że nazwa ta stanowi nawiązanie do świątecznych prezentów. W Wielkiej Brytanii terminem „Christmas Box” określa się gwiazdkowe prezenty.

Boxing Day był oficjalnie dniem wolnym od pracy dla wszystkich służących, podczas którego każdy z nich otrzymywał „Christmas Box” od swojego pana. Tego dnia mogli też oficjalnie udać się do domu, by spędzić czas wspólnie z bliskimi. Inni twierdzą, że nazwa ta wiąże się ze świątecznymi akcjami charytatywnymi. W Boże Narodzenie pudełko stawiano w kościele i zbierano pieniądze dla biednych.

Następnego dnia, tj. właśnie w tzw. „Boxing Day” otwierano je i zliczano datki. Trzecia wersja zakłada, że wyrażenie “Boxing Day” wywodzi się z tradycji marynistycznej. Gdy olbrzymie statki wypływały na otwarte morze, na pokładzie ustawiano pudełko (ang. „box”) wypełnione pieniędzmi, które miało przynieść załodze szczęście. Jeśli wyprawa okazywała się udana, pudełko przekazywano księdzu, a ten z kolei rozdawał jego zawartość biednym i potrzebującym.

Kiedy obchodzi się Boxing Day?

Boxing Day obchodzi się26 grudnia, jest to święto narodowe w UK oraz w Irlandii.

Jak obchodzi się Boxing Day?

Czas ten spędza się w gronie rodziny i przyjaciół, bardzo często tych, z którymi akurat nie udało spotkać się w samo Boże Narodzenie. W ostatnich latach w tym dniu ogromną popularnością cieszą się sporty takie, jak wyścigi konne czy piłka nożna. To także czas, gdy wielu Brytyjczyków ujawnia swoje nieco infantylne oblicze – pływają w lodowatej wodzie, czy też uczestniczą w niedorzecznych konkursach wywołujących uśmiech na twarzach widowni.

Polowanie na lisy

Aż do 2004 roku jedną z tradycji kultywowanych w Boxing Day było polowanie na lisy. Wprowadzono jednak stosowne przepisy zabraniające tych praktyk. Mimo to, tego dnia myśliwi zbierają się na dźwięk rogu myśliwskiego ubrani w czerwone odświętne płaszcze, które noszą podczas polowań.

Nowy sport - zakupy

Kolejnym sportem, jaki w ostatnich latach zyskał na popularności w ten dzień są…zakupy. Kiedyś wyprzedaże zaczynały się dopiero w styczniu. Jednak pragnienie klientów, by dorwać okazję, a także właścicieli i menadżerów sklepów, by oczyścić magazyny z zalegających w nich towarów, sprawiło, że szał zakupów zaczyna się właśnie w Boxing Day.

Boxing Day w Irlandii W Irlandii

“Boxing Day” znany jest również jako Dzień Świętego Stefana (“St. Stephen’s Day”). Nazwa ta pochodzi od świętego o tymże imieniu, którego ukamieniowano za to, że otwarcie przyznawał się do wiary w Jezusa. W Irlandii panował kiedyś okrutny zwyczaj kultywowany przez tzw. „Wren Boys”.

Chłopcy wychodzili na ulice w przebraniu, rzucali kamieniami w strzyżyki (ang. „wren”) pokazując w ten sposób co przytrafiło się Św. Stefanowi. Następnie chodzili od domu do domu i dumnie dzierżąc swoją zdobycz prosili o pieniądze. Ta okrutna tradycja przeszła już na szczęście do historii, ale „Wren Boys” nadal się przebierają i wychodzą na ulice, by zbierać datki na cele charytatywne.


Ostatnie wpisy

Nowy Rok, nowy JA - jak połączyć naukę języka obcego z podróżami

Początek roku to niewątpliwie czas postanowień, planów i decyzji. Zdrowy styl życia, zmiana pracy, czy też lepsza...

Zobacz więcej

Pierwsze Święto Dziękczynienia

Dziś miliony Amerykanów zasiądą wspólnie do stołu, aby razem ze swoimi bliskim spożyć kolację z okazji Dnia...

Zobacz więcej

Egzamin English for Business - dla kogo?

Egzamin English for Business należy do najczęściej wybieranych egzaminów z LCCI i jest skierowany do osób, które chcą...

Zobacz więcej