Święto Dziękczynienia

data utworzenia: 15 listopad 2018

Święto Dziękczynienia obchodzi się w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Choć opinie dotyczące tego gdzie i kiedy po raz pierwszy miały miejsce obchody są podzielone, tradycyjnie przyjęło się, że pierwszy Dzień Dziękczynienia był obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku.

Pielgrzymi dotarli do wybrzeży Ameryki na pokładzie statku Mayflower. Byli członkami anglikańskiego kościoła separatystycznego, zależało im na „czystości”, wręcz  surowości kościoła. Ich poglądy nie cieszyły się w Anglii uznaniem, dlatego też, żeby uciec przed prześladowaniami religijnymi, udali się do Holandii.  Z czasem jednak rozczarował ich styl tamtejszy propagowany styl życia, zbyt liberalny, by nie powiedzieć bezbożny. Dążąc do poprawy warunków życia, separatystom udało się wynegocjować z pewną londyńską organizacją handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki. Co ciekawe, zaledwie 30% pasażerów statku Mayflower stanowili separatyści. Pozostali pasażerowie znaleźli się na pokładzie, by zabezpieczać interesy organizacji.

11 grudnia 1620 roku pielgrzymi dotarli na nowy, nieznany dotąd ląd. Mroźna, sroga zima, a także zupełnie nowe warunki życia zdziesiątkowały przybyszy już w ciągu kilku pierwszych miesięcy ich pobytu. Pielgrzymom udało się jednak przetrwać dzięki ogromnej pomocy Indian z plemienia Wampanoagów, którzy zdecydowanie lepiej znali tereny i byli lepiej przygotowani na tę porę roku. Żniwa w 1621 roku okazały się na tyle obfite, że pielgrzymi moli spokojnie przetrwać nadchodzącą zimę. Z tej okazji zorganizowali ogromną biesiadę dla Boga, który wynagrodził ich wysiłki, oraz dla Indian, którzy pomogli im przetrwać pierwsze miesiące na obcej ziemi. Tak też zrodziło się Święto Dziękczynienia.

Pielgrzymi i tubylcy komunikowali się z pomocą Squanto, Indianina z plemienia Patuxet, który znał angielski dzięki swoim wcześniejszym kontaktom z podróżnikami brytyjskimi. Biesiadnicy nie tylko spożywali wspólnie posiłek, ale i razem odpoczywali i bawili się. Niestety są to jedyne znane nam relacje dotyczące spotkań międzykulturowych w tamtym okresie. Święto Dziękczynienia stało się świętem narodowym w 1863 roku dzięki prezydentowi Abrahamowi Lincolnowi.

Alternatywną nazwą dnia jest Dzień Indyka ze względu na to, iż właśnie jego spożywają mieszkańcy USA. Dodatkowo tradycją tego dnia jest wspólne oglądanie meczu futbolu amerykańskiego i udział w świątecznych paradach.
 


Ostatnie wpisy

Hollywood

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz Stany Zjednoczone Ameryki? Zaczynasz wymieniać: Statua Wolności, amerykański sen,...

Zobacz więcej

EAP, czyli czy warto inwestować w kurs angielskiego akademickiego?

Kursów językowych jest naprawdę wiele; szkoły językowe wręcz prześcigają się w coraz to nowych ofertach zajęć, by...

Zobacz więcej

Jakim typem ucznia jesteś?

Planujesz naukę języka obcego. Masz jednak wrażenie, że Twoja dotychczasowa przygoda z rozmaitymi kursami językowymi nie...

Zobacz więcej