Zielono mi, czyli o Dniu Świętego Patryka

data utworzenia: 12 marzec 2019

Przychodzi taki czas w roku, gdy na ulicach króluje zieleń i nie, nie chodzi tu o początek wiosny (choć ta rzeczywiście już tuż tuż), ale o… Dzień Świętego Patryka.

Kim był Święty Patryk?

Mówi się, że urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat został porwany, a następnie zmuszono go do niewolnictwa w Irlandii, gdzie wypasał owce. Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Rozpoczął studia teologiczne, a swoją działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy.

Obchody Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Tego dnia organizowane są parady, imprezy, koncerty, a ludzie chętnie wkładają na siebie ubrania w kolorze zielonym.

Zielony to bowiem narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę (ang. „shamrock”) przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.

W Dzień Świętego Patryka wręcz obowiązkowo należy wypić też chociażby szklaneczkę whiskey zwaną potocznie „dzbanem Patryka”. Według pewnej legendy, Patryk nastraszył pewną kobietę pracującą w karczmie, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Przerażona, od tego czasu już zawsze napełniała szklankę do pełna.

Data obchodów tego święta przypada na 17 marca, ponieważ jest to dzień śmierci św. Patryka, a więc i doskonała okazja do wspominania jego życia i dokonań.


Ostatnie wpisy

Jakim typem ucznia jesteś?

Planujesz naukę języka obcego. Masz jednak wrażenie, że Twoja dotychczasowa przygoda z rozmaitymi kursami językowymi nie...

Zobacz więcej

STANAG – co kryje się za tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

Tak w skrócie – to skrót właśnie: od Standardization Agrement, czyli Umowy Standaryzacyjnej NATO, która określa...

Zobacz więcej

Najczęstsze błędy popełniane w nauce języka obcego

Uczysz się już od dawna języka obcego, ale niestety nie widzisz żadnych postępów? Czujesz, jakbyś kręcił się w...

Zobacz więcej