Tłumaczenie i lokalizacja witryny w Joomla!

Udostępnij:

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

W nawiązaniu do części pierwszej naszego spojrzenia na tłumaczenie i lokalizację witryn w Joomla!, w tym wydaniu zajmiemy się tworzeniem wielojęzycznych witryn w Joomla! w wersjach 2.x i 3.x. Jeśli więc opracowałeś swoją witrynę w jednej z nowszych wersji Joomla!, oto jak zabrać się za tworzenie witryn wielojęzycznych:

Joomla! wersja 2.x

Jednym z dodatków do Joomla! w wersji 2.5 był nowy, udoskonalony menedżer języków i inne możliwości wielojęzyczne, co zmniejszyło potrzebę stosowania zewnętrznych komponentów. W tej wersji przekształcenie istniejącej witryny Joomla!! w witrynę wielojęzyczną Joomla!! polega teraz na zduplikowaniu wszystkich treści (kategorii, artykułów, menu, pozycji menu, modułów), przypisaniu ich wszystkich do osobnego języka, a następnie przetłumaczeniu skopiowanych treści na każdy z potrzebnych języków.

Najważniejsze kroki, które należy wykonać, tworząc wielojęzyczną witrynę w Joomla! 2.5, to:

 1. Zainstaluj Language Pack, aby móc tłumaczyć etykiety systemowe Joomla! w różnych językach.
 2. Zdefiniuj języki treści.
 3. Włącz i skonfiguruj wtyczkę System - Filtr Językowy.
 4. Utwórz kategorię główną i artykuły dla każdego języka i przypisz je do odpowiedniego języka.
 5. Utwórz menu dla każdego języka.
 6. Utwórz pozycje menu i przyporządkuj je do różnych języków.
 7. Utwórz moduły menu dla każdego języka.
 8. Utwórz moduł przełącznika języków.
 9. Przekierowywanie starych linków przychodzących.

Joomla! w wersji 3.x

Joomla! 3 oferuje po wyjęciu z pudełka kompletny natywny system wielojęzyczny, który sprawia, że tworzenie wielojęzycznych witryn jest stosunkowo łatwe, bez konieczności instalowania rozszerzeń. W ramach procesu instalacji wbudowany został Automatyczny Instalator Witryny Wielojęzycznej - dzięki niemu jeszcze łatwiej jest założyć nową witrynę, mając już skonfigurowaną większą liczbę języków.

Najważniejsze kroki, które należy wykonać, tworząc wielojęzyczną witrynę w Joomla! 3, to:

 1. Zainstaluj języki potrzebne dla witryny w sekcji Rozszerzenia - Menedżer rozszerzeń.
 2. Włącz wtyczkę System - Filtr języków.
 3. Utwórz moduł Language Switcher.
 4. Utwórz kategorie dla każdego języka.
 5. Utworzyć artykuły do kategorii dla każdego języka.
 6. Utwórz menu dla każdego zainstalowanego języka.
 7. Utwórz pozycje menu dla każdego zainstalowanego języka i przypisz je do odpowiedniego menu językowego.
 8. Powiązanie pozycji menu z artykułami.
 9. Tworzenie modułów menu.

Jak Comtec może pomóc w tłumaczeniu i lokalizacji stron internetowych w Joomla!

Tłumaczenie witryn w Joomla! wymaga specjalnego podejścia. Zawartość nowoczesnych, dynamicznych stron internetowych nie jest przechowywana w jednym pliku i nie można jej po prostu pobrać i przesłać do tłumacza. Wymagany jest pełny proces tłumaczenia i lokalizacji witryny obejmujący:

 1. Ekstrakcję tekstu źródłowego.
 2. Znalezienie tłumaczy z odpowiednim doświadczeniem w danym sektorze rynku i znajomością różnic kulturowych.
 3. Ponowne włączenie tekstu do strony internetowej po zakończeniu tłumaczenia.

Firma Comtec służy pomocą w całym procesie tłumaczenia strony internetowej i korzysta z naszej pamięci tłumaczeniowej, w której zapisujemy wszystkie specyficzne zwroty i terminy firmowe. Możemy ponownie wykorzystać te tłumaczenia przy każdej aktualizacji, zmniejszając ilość treści, które muszą być ponownie przetłumaczone, co pozwala naszym klientom zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli zainwestowali Państwo również czas i pieniądze w optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), możemy pomóc w zachowaniu tej strategii w różnych językach i regionach, tłumacząc metadane witryny. Dzięki takiemu podejściu Twoja witryna przyciągnie nowych odwiedzających i odniesie sukces na rynkach międzynarodowych.

Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej na temat tłumaczenia stron internetowych i integracji systemów CMS. Możesz również dowiedzieć się więcej o naszych usługach tłumaczeń marketingowych tutaj.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tłumaczenia i lokalizacji stron internetowych, niezależnie od tego, czy korzystasz z Joomla! czy innego systemu zarządzania treścią, skontaktuj się z nami. Jesteśmy nagradzanymi ekspertami w dziedzinie tłumaczeń stron internetowych i możemy pomóc Ci w realizacji Twojego projektu. Napisz do nas na adres info@comtectranslations.com lub zadzwoń pod numer +44 (0) 1926 335 681.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn