10 fascynujących faktów językowych, które zaimponują Twoim znajomym

Udostępnij:

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Od najdłuższego słowa świata po najkrótszy alfabet świata - oto 10 fascynujących faktów na temat języka, które zrobią wrażenie na Twoich znajomych.

Języki łączą nas nie tylko jako gatunki, ale jako żywe istoty. Mogą być złożone, piękne, zabawne, a czasem wręcz zagadkowe!

Aby uczcić język w całej jego dziwnej i cudownej chwale, zebraliśmy listę 10 najbardziej fascynujących faktów o języku, którymi możesz zaimponować swoim przyjaciołom lub rozbić następny quiz w pubie.

Nie martw się, możesz wziąć na siebie całą odpowiedzialność...

1. Kraj, w którym jest najwięcej języków: Papua-Nowa Gwinea

W Papui Nowej Gwinei żyje aż 839 języków. Choć nigdy nie da się dokładnie wyjaśnić, dlaczego jeden kraj ma ich więcej niż drugi, uważa się, że w grę wchodzi tu geografia kraju. Papua Nowa Gwinea ma bardzo złożony teren z wysokimi górami i głębokimi dolinami, co utrudnia podróżowanie. Prawdopodobnie przyczyniło się to do powstania różnych plemion i języków. Przy niewielkiej liczbie ludności, wynoszącej zaledwie 9 milionów, jest bardzo prawdopodobne, że losowo wybrane dwie osoby posługują się dwoma różnymi językami ojczystymi.

2. Najdłuższe słowo na świecie: Metionylotreonyl-treonylglutaminylalanyl...izoleucyna

W porządku, nie jest to najbardziej ekscytujące słowo na świecie, ale wyobraź sobie, że masz je w Scrabble! Jako nazwa chemiczna największego znanego białka, cytyny, słowo to jest w rzeczywistości jeszcze dłuższe w pełnej formie, stąd wielokropek. W sumie ma aż 189 819 liter, więc wybaczcie nam, że nie napisaliśmy go w całości. Jest tylko tyle godzin w ciągu dnia...

3. Najłatwiejszy język do nauki:

Powszechnie uważa się, że norweski jest najłatwiejszym językiem do nauki dla osób, dla których angielski jest językiem ojczystym. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, podobnie jak angielski, należy on do rodziny języków germańskich, co oznacza, że zawiera wiele wspólnych słów. Vinter i sommer to norweskie słowa, nie musimy Ci tłumaczyć, co one oznaczają.

Oprócz słownictwa z naszymi norweskimi sąsiadami dzielimy również wiele elementów gramatycznych. Na przykład: "Czy możesz mi pomóc?" tłumaczy się na "Kan du hjelpe meg?". Mają oni również wiele różnych akcentów, więc nie ma zbyt wielu "złych" lub "dobrych" sposobów na powiedzenie czegoś.

4. Najtrudniejszy język do nauki: Mandaryński

Z drugiej strony, za najtrudniejszy język do nauki uważa się mandaryński. Chociaż posługuje się nim ponad miliard ludzi na świecie, dla każdego, kto uczył się języka za pomocą łacińskiego systemu pisma, może on być niezwykle trudny do opanowania, ponieważ nie jest fonetyczny i składa się z tysięcy różnych znaków. W przeciwieństwie do języka norweskiego, wymowa jest niezwykle ważna. Mandaryński jest podzielony na 4 tony, więc sposób, w jaki wymawiasz dane słowo, może nadać mu cztery różne znaczenia!

5. Język, który nie potrzebuje słów: Pirahã

Język Pirahã, pochodzący z amazońskiego plemienia w Brazylii, może funkcjonować bez słów. Jego użytkownicy mogą porozumiewać się za pomocą nucenia, gwizdania, muzyki lub śpiewu. Nie muszą nawet używać słów, aby ze sobą rozmawiać. Mogą porozumiewać się za pomocą różnych rytmów, akcentów, tonów i dźwięków.

6. Liczba języków na świecie: 7000+

Choć nie wiemy dokładnie, iloma językami mówi się na świecie, pod koniec 2020 roku liczba ta miała wynosić około 7 117. Co ciekawe, 90% z tych języków jest używanych przez mniej niż 100 000 osób. To być może pozwala zrozumieć, dlaczego trudno jest określić dokładną liczbę - języki mogą być znane przez tak niewielu.

7. Liczba języków sztucznych: 1000+

Każdy, kto kiedykolwiek oglądał Grę o tron lub Władcę pierścieni, wie, że są one pełne sztucznie skonstruowanych (wymyślonych!) języków, takich jak Dothraki i elficki. Przez lata wiele osób próbowało nauczyć się języka klingońskiego ze Star Treka, a uważa się, że istnieje ponad 200 fantastycznych języków występujących w filmach, serialach i książkach. Niektórzy autorzy wymieniają około 1000 z nich w ogólnych propozycjach od XVII wieku, a liczba ta wciąż rośnie.

8. Język z największą liczbą słów: (prawdopodobnie, ale nie udowodniono, że jest to język angielski)

Niemal niemożliwe jest dokładne poznanie odpowiedzi na to pytanie, ale jeśli prześledzimy jego historyczne ścieżki, okaże się, że język angielski jest najbardziej wypełnionym słowami językiem. Początkowo był to język germański, a następnie uległ silnym wpływom normańskiego francuskiego, który przez pewien czas był językiem klasy rządzącej, oraz łaciny, która była językiem nauki i Kościoła. Angielski jest również uważany za język bardzo międzynarodowy - nie boi się przyjmować obcych słów do swojego słownictwa.

9. Najmniejsza liczba liter w alfabecie: Rotokas

Język Rotokas to język pochodzący ze wschodniej Papui Nowej Gwinei, znany z tego, że ma najmniejszą na świecie liczbę liter w alfabecie. Niektórzy twierdzą, że jest ich 12, inni, że tylko 11! Uważa się, że językiem tym posługuje się około 4000 osób.

10. Odsetek języków świata, które można znaleźć w Internecie: 7%

Tylko ułamek (7%) języków świata można znaleźć w Internecie, co być może pokazuje, jak wiele z nich nadal funkcjonuje poza siecią. Badanie przeprowadzone przez Unesco wykazało, że 98% stron internetowych jest opublikowanych w zaledwie 12 językach, a ponad połowa z nich jest w języku angielskim. Jeśli więc potrzebowałbyś znaku, by wyłączyć telefon i zacząć poznawać świat zewnętrzny - oto on!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób nasi lingwiści mogą wesprzeć Twoją firmę poprzez tłumaczenia, transkreację, copywriting lub inne usługi, dlaczego nie umówić się z nami na rozmowę jeszcze dziś?

Aby uzyskać więcej informacji na temat strategii międzynarodowej i przygotowania treści do tłumaczenia wielojęzycznego, zapoznaj się z naszym przewodnikiem: Rozpoczęcie rozwoju międzynarodowego dzięki skutecznej strategii tłumaczenia i lokalizacji.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Warte uwagi

50+ Faktów językowych, które Cię zaskoczą

Czy wiesz, że obecnie na świecie mówi się 7111 językami? Tak wynika z danych Ethnologue, który jest najbardziej obszernym katalogiem języków na świecie. Jednak liczba języków maleje...

Sekcje portalu