Problemy z wymową obcojęzycznych słów - zmora ucznia!

data utworzenia: 12 październik 2018

Wiele osób uczących się języka obcego doświadcza trudności, gdy przychodzi chwila prawdy i muszą się wypowiedzieć. Jedną z przyczyn jest zapewne bariera wynikająca z faktu, że np. dawno nie używali języka. Zdarza się też, że odczuwają paniczny lęk przed popełnieniem błędu, a w konsekwencji ośmieszeniem w oczach pozostałych uczestników kursu. Niekiedy problemy te wiążą się też z nieprawidłową wymową słów, która na dłuższą metę uniemożliwia skuteczną komunikację i dodatkowo sprawia, że w uczniu rodzi się poczucie frustracji. Bo przecież po co uczyć się języka, skoro i tak nikt nie jest w stanie nas zrozumieć?

Problem często rodził się już we wczesnym okresie szkolnym, kiedy to nauczycieli zadawalał fakt, że ich uczniowie opanowali tłumaczenia i pisownię wskazanych słów. Doceniali „wysiłek”, jaki uczeń włożył w zapamiętanie danego terminu i na tej podstawie zaliczali przedmiot. Mało kto przykładał jednak wagę do poprawnej wymowy i korygował ewentualne nieprawidłowości. Uczniowie czytali więc słowa tak jak się je pisze, bądź też intuicyjnie stosowali zasady wymowy panujące w ich rodzimym języku.

Efekt? Od zniekształconej wymowy i ironicznego uśmiechu rozmówcy aż po zmianę znaczenia i trudności w zrozumieniu wypowiedzi. Wystarczy spojrzeć na angielskie słowa „cut” skaleczenie oraz „cat” kot. Choć samogłoski występujące w tych wyrazach brzmią dość podobnie, to jednak artykułowane są w inny sposób. Wymawiając więc te słowa nieuważnie możemy pomylić kota ze skaleczeniem. Niekiedy też długość dźwięku odgrywa znaczną rolę. Skracając „i” w słowie „beach” plaża stworzymy słowo określające… kobietę lekkich obyczajów!

Zaczynasz więc zastanawiać się, czy poprawnej wymowy można się nauczyć biorąc pod uwagę fakt, że od lat nikt tak naprawdę nie poprawiał Twoich błędów? Na szczęście tak. Wytrwałość i systematyczna praca pod okiem eksperta mogą zdziałać cuda. Co więcej, mamy dla Ciebie fantastyczną wiadomość – ruszyły zapisy na warsztaty popranej wymowy! Wyszlifuj swój angielski pod okiem ekspertów Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie! Zapoznaj się z naszą ofertą i dołącz do nas!


Ostatnie wpisy

Hollywood

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz Stany Zjednoczone Ameryki? Zaczynasz wymieniać: Statua Wolności, amerykański sen,...

Zobacz więcej

EAP, czyli czy warto inwestować w kurs angielskiego akademickiego?

Kursów językowych jest naprawdę wiele; szkoły językowe wręcz prześcigają się w coraz to nowych ofertach zajęć, by...

Zobacz więcej

Jakim typem ucznia jesteś?

Planujesz naukę języka obcego. Masz jednak wrażenie, że Twoja dotychczasowa przygoda z rozmaitymi kursami językowymi nie...

Zobacz więcej