Problemy z wymową obcojęzycznych słów - zmora ucznia!

data utworzenia: 12 październik 2018

Wiele osób uczących się języka obcego doświadcza trudności, gdy przychodzi chwila prawdy i muszą się wypowiedzieć. Jedną z przyczyn jest zapewne bariera wynikająca z faktu, że np. dawno nie używali języka. Zdarza się też, że odczuwają paniczny lęk przed popełnieniem błędu, a w konsekwencji ośmieszeniem w oczach pozostałych uczestników kursu. Niekiedy problemy te wiążą się też z nieprawidłową wymową słów, która na dłuższą metę uniemożliwia skuteczną komunikację i dodatkowo sprawia, że w uczniu rodzi się poczucie frustracji. Bo przecież po co uczyć się języka, skoro i tak nikt nie jest w stanie nas zrozumieć?

Problem często rodził się już we wczesnym okresie szkolnym, kiedy to nauczycieli zadawalał fakt, że ich uczniowie opanowali tłumaczenia i pisownię wskazanych słów. Doceniali „wysiłek”, jaki uczeń włożył w zapamiętanie danego terminu i na tej podstawie zaliczali przedmiot. Mało kto przykładał jednak wagę do poprawnej wymowy i korygował ewentualne nieprawidłowości. Uczniowie czytali więc słowa tak jak się je pisze, bądź też intuicyjnie stosowali zasady wymowy panujące w ich rodzimym języku.

Efekt? Od zniekształconej wymowy i ironicznego uśmiechu rozmówcy aż po zmianę znaczenia i trudności w zrozumieniu wypowiedzi. Wystarczy spojrzeć na angielskie słowa „cut” skaleczenie oraz „cat” kot. Choć samogłoski występujące w tych wyrazach brzmią dość podobnie, to jednak artykułowane są w inny sposób. Wymawiając więc te słowa nieuważnie możemy pomylić kota ze skaleczeniem. Niekiedy też długość dźwięku odgrywa znaczną rolę. Skracając „i” w słowie „beach” plaża stworzymy słowo określające… kobietę lekkich obyczajów!

Zaczynasz więc zastanawiać się, czy poprawnej wymowy można się nauczyć biorąc pod uwagę fakt, że od lat nikt tak naprawdę nie poprawiał Twoich błędów? Na szczęście tak. Wytrwałość i systematyczna praca pod okiem eksperta mogą zdziałać cuda. Co więcej, mamy dla Ciebie fantastyczną wiadomość – ruszyły zapisy na warsztaty popranej wymowy! Wyszlifuj swój angielski pod okiem ekspertów Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie! Zapoznaj się z naszą ofertą i dołącz do nas!


Ostatnie wpisy

Odkurzanie czas zacząć, czyli jak przypomnieć sobie język po długiej...

Niby już za tydzień weźmiesz się za siebie, ale… tak mówisz już od kilku miesięcy? A może nie pamiętasz już kiedy...

Zobacz więcej

Czy warto uczyć się języków egzotycznych?

To, że w dzisiejszych czasach trzeba znać języki obce wie każdy. Od małego słyszymy, że to klucz do sukcesu, lepszej...

Zobacz więcej

Maturalne S.O.S - Czy warto decydować się na językowe kursy maturalne?

Już za kilka miesięcy przystąpisz do prawdopodobnie pierwszego tak ważnego w swoim życiu egzaminu. Od jego wyników...

Zobacz więcej